Печен СВИНСКИ ПАФЛАК: Исклучително сочно со неодоливо крцкава кора!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ручек кој целото семејство ќе го обожава. Месото е исклучително сочно со неодоливо крцкава кора.

Состојки:

 • 1,5 кг свински пафлак со кожа

За маринадата:

 • 1,5 лажици сол (обично 15-20 гр сол се користи за 1 кг печено месо)
 • 2 лажички лук во прав
 • 1 лажичка мелен пипер
 • 1 лажичка ѓумбир во прав
 • 1 лажичка ким
 • 1/2 лажичка чили во прав
 • 1 лажица пиперка
 • 1 лажичка шеќер
 • свежи гранчиња рузмарин и мајчина душица (мајчина душица)
- Advertisement -

За премачкување на месото:

 • 70 гр ситно изрендани кисела јаболка
 • 2 лажици сос за скара (BBQ сос)
 • 2 лажици соја сос
 • 1 лажица мед
 • 1 лажичка сенф
 • 2 лажици кечап
 • 1/2 лажичка чили во прав

Подготовка:

Кожата на месото исечкајте ја на коцки по површината, а делот од месото исечете го 4-5 пати по ширина (на ленти). Не правете длабоки засеци, само малку пресечете ја површината на месото за зачините да стигнат секаде подобро.

За маринадата ставете ги сите состојки во помал сад (освен свежите билки) и убаво измешајте со лажица. Ставете го месото на поголемо парче фолија и обилно посипете го со маринадата од двете страни. Добро истријте ја маринадата со раце (исто така ставете ја помеѓу исечоците што сте ги направиле). Врз маринираното месо ставете гранчиња билки. Потоа завиткајте го месото во алуминиумска фолија од сите страни.

Повторете ја истата постапка и од другата страна на месото. Обложете соодветен сад за печење со алуминиумска фолија, ставете го подготвеното месо и одозгора покријте со фолија и оставете го садот преку ноќ во фрижидер. Месото пред печење извадете го од фрижидер да биде на собна температура половина час. Загрејте ја рерната на 200 степени и ставете го месото покриено со фолија да се пече два часа.

За тоа време направете премаз за месото така што убаво ќе ги измешате сите состојки во помал сад. Смесата е густа, но така треба да биде. По два часа извадете го плехот со месото од рерна. Намалете ја температурата на 180 степени. Со фолијата префрлете ја во поголем плех и внимателно исечете ја алуминиумската фолија на средина (внимавајте да не изгорите од пареата).

Над плехот во кој се печеше месото ставете решетка за печење. Ставете го месото на решетката врз плехот за печење и обилно премачкајте го со преливот со силиконска четка. Вратете во рерна 30 минути или додека површината не се стврдне. Извадете го печеното месо, покријте го со алуминиумска фолија (но краевите на фолијата да се подигнат за да може да излезе пареата) и оставете 20 минути. Месото исечкајте го на кришки и послужете го со гарнир по ваш избор.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!