Печен свински бут со пиво – кревко и вкусно месо од фурна

Вреди да се проба:

Подгответе вкусно свкинско месо со пиво, печено во дурна. Нема да може да одолеете на овој вкус.

Состојки:

  • 1 свински бут
  • половина чаша квалитетно пиво
  • 2-3 лажици мајонез
  • сенф
  • лук
  • 300 мл вода
  • крупна сол
  • црн пипер
  • суви зачини (Вегета)
  • Начин на Приготвување

Начин на подготовка:

Расечете го месото плитко на површината на закосени линии.

- Advertisement -

Во секоја засекотина вметнете ситно исечкан лук и мајонез. Целиот бут премачкајте го со сенф.

Ставете го тава во која сте додале половина чаша вода и и залијте со половина од пивото. Затворете го со фолија.

Печете го бутот на 180Ц час и половина до два часа.

Отстранете ја фолијата и залијте го бутот со остатокот од пивото. Посолете со солта и зачините.

Продолжете да го печете (без фолијата) и преливајте со сосот секои 20 минути додека не добие кора и златно црвена боја.

Откако ќе го откриете месото може да додадете крупно сечени компири, тиква и кромид и да ги испечете заедно со месото.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!