Печен пушен компир со домати од рерна: Јадење подготвено за 20 минути!

Вреди да се проба:

Јадење кое се подготвува брзо и лесно, идеално за ручек.

Состојки:

  • 1 голем домат или половина конзерва пире од домати
  • лута мелена пиперка
  • лажичка мајчина душица
  • маслиново масло
  • 6 чешниња лук
  • 4-5 компири
  • сол, бибер
  • 1 лимон

Подготовка:

Истурете половина конзерва пире од домати (или сецкани свежи домати) во поголема чинија. Додадете една лажица мелен пипер (најдобро е ако е лут), една лажичка мајчина душица и додадете 1-2 лажици маслиново масло. Измешајте ги состојките така што ќе се спојат.

- Advertisement -

Сушените пиперки се клучна состојка што ќе му го даде омилениот пушен вкус на вашето јадење. Исечете го компирот на коцки, ставете го во сад, додадете го целиот лук, истурете ја смесата од домати и додадете сол и бибер. Мешајте да се соедини.

Ставете го компирот на хартија за печење, во плех и ставете го во загреана рерна (180-200 степени). Печете околу 20 минути. Кога ќе го извадите од рерна, можете да изрендате кора од еден лимон над компирот.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!