ПЕЧЕН КАРФИОЛ СО ПИЛЕШКО: Едноставно јадење што ќе ве собори со својот вкус! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова јадење е слично на мусака, само состојките се сосема различни.

Толку е вкусно што нема да можете да престанете да јадете. Печете околу половина час, така што подготовката е брза.

Состојки:

 • 500 гр карфиол
 • 100 гр кечап
 • 50 гр мајонез
 • 1 лажичка зачини
 • сол, бибер

За месо:

 • 1 кромид
 • 500 гр пилешко филе
 • 250 гр печурки
 • 1 лажичка зачинета пиперка
 • сол, бибер
- Advertisement -

За преливање:

 • 2 јајца
 • 200 мл млеко

Подготовка:

Исечете го карфиолот на помали парчиња, а потоа ставете го во подмачкан огноотпорен сад. Измешајте кечап, мајонез и зачини. Истурете врз карфиолот и промешајте убаво да се соедини. Печете во загреана рерна на 180 ° C околу 15 минути.

Пржете го сецканиот кромид, а потоа додадете го месото исецкано на коцки. Кога ќе се испржи, додадете исечкани печурки и зачини. Прелијте го карфиолот со оваа смеса, потоа изматете ги јајцата со млекото и прелијте ги. Печете во загреана рерна уште 15 минути на 180 Целзиусови степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!