ПЕЧЕНО ПИЛЕ: Идеален ручек за крај на работната недела!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Печено пилешко што ќе се залепи за прстите.

Печено пилешко дефинитивно е едно од најомилените јадења, а веруваме дека отсега, според овој рецепт, ќе го подготвувате почесто.

Состојки:

 • 1 пиле поголемо
 • сол и бибер
 • соја сос
 • 2 лажици крем за готвење
 • малку мелен црвен пипер
 • 3 чешниња лук
 • масло

Зеленчук за гарнир:

 • помфрит
 • моркови
 • карфиол
 • тиквички

Подготовка:

- Advertisement -

Исечете го пилешкото на долниот дел каде што е белото месо, па намачкајте го и посолете го добро. Истурете 2 лажици соја сос во сад. Скршете го лукот и оставете го во малку вода да отстои, а потоа додадете ја само течноста во сосот од соја. Вметнете мелен црвен пипер, бибер, малку масло и промешајте.

Премачкајте го пилешкото со тоа и на крај премачкајте со две лажици крем за готвење. Истурете ја остатокот од маринадата во зеленчукот, кој ќе го исечете на поголеми парчиња.

Подмачкајте тркалезна тава со малку масло и наредете го зеленчукот. Над него ставете ја решетката и пилешкото одозгора. Печете на 200 степени Ц околу еден час, доколку е потребно, и оставете го пилешкото убаво да се пече, а зеленчукот да порумени. Совршенство.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!