Печено пилешко со пармезан и лук: Обилен и вкусен оброк за целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вака подготвеното пилешко ќе ви стане омилено јадење!

Ова е одличен оброк, навистина одлична „пилешка“ вечера или ручек, кој е готов за помалку од еден час! Пробајте го, зошто да не!?

Состојки:

  • 1/2 чаша путер
  • 4 чешниња лук (рендан)
  • 3/4 шолја презла
  • 1/2 чаша пармезан
  • 1/2 шолја рендано чедар сирење
  • 1/4 лажичка сушен магдонос
  • 1/4 лажичка суво оригано
  • 1/4 лажичка бибер
  • 1/8 лажичка сол
  • 8 парчиња пилешки гради (без кожа и коски)

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Растопете го путерот во тава на тивок оган и потоа пропржете го лукот на него 5 минути.

- Advertisement -

Во плиток сад измешајте ги презлата, пармезанот, чедар сирењето, магдоносот, ориганото, биберот и солта.

Секое парче пилешки гради премачкајте го прво во путер со лук, а потоа во смеса од (презла,  пармезан, чедар сирење, магдонос, оригано, бибер и сол).

Наредете ги парчињата пилешко во сад за печење и посипете ги со остатокот од путерот и презлата, пармезанот и чедар сирењето. Печете 30 минути во загреана рерна.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!