ПЕЧЕНИ ЌОФТИЊА СО ПЕКАРСКИ КОМПИР: Пробајте го рецептот за најсовршените ќофтиња!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Печените ќофтиња со компири се подобар избор од класичните.

Често правевте ќофтиња во сос од домати, но задолжително пробајте ги печени со зеленчук и печени компири. Намирниците кои ви се потребни не се скапи, а ќе добиете ручек за целото семејство кој сите ќе го обожаваат.

- Advertisement -

Интересен сос од домати и печени компири се добитна комбинација со печени ќофтиња. После толку вкусен оброк почестете се со феноменална торта, а наш предлог е бајадер со кокос.

Состојки:

  • 600 гр мелено месо
  • 2 главици кромид
  • 3 моркови
  • 3 компири
  • 300 мл сос од домати
  • 50 гр презла
  • 2 јајца
  • 100 мл вода
  • црвена пиперка, ким, мајчина душица

Подготовка:

Измешајте мелено месо со 1 главица кромид, исечкана на многу мали парчиња. Додадете јајца, презла, сол, бибер и други зачини. Направете ќофтиња и кратко пропржете ги.

Извадете ги ќофтињата и во истото тавче пропржете го преостанатиот кромид и морков исечени на крупни парчиња. Исечете го компирот на големи коцки и додадете го во зеленчукот.

Покријте ја тавата со капак и динстајте на тивок оган 10 минути. Додадете сос од домати и вода. Оставете 2 минути на средна температура. Наредете ги ќофтињата во плех и прелијте ги со сосот и компирите. Се пече во загреана рерна на 220 ° C околу 15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!