Печени тиквички и компири: Не можете да одолеете на овој лесен ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лесно летно јадење кое ги задоволува сите вкусови.

Состојки:

  •  500 гр тиквички
  • 500 гр компири
  • 3 лажици маслиново масло
  • сол
  • бибер по желба

Прелив:

  • 2 јајца
  • 200 гр кисела павлака
  • 100 мл крем за готвење
  • 2 лажици брашно

Подготовка:

Ставете тенџере со вода да зоврие. Компирите излупете ги и исечете ги на прстени и ставете ги во врелата вода (сите прстени треба да бидат со еднаква дебелина). Оставете компирот да врие 5 минути, а потоа исцедете го.

Тиквичките добро измијте ги и исечете ги на прстени со иста дебелина како и компирите. Измешајте се во огноотпорен сад во кој ќе ги печете (или во која било тава, тепсија), додајте сол, бибер и се измешајте. Ставете го во рерна да се пече 20 минути на 200 степени.

- Advertisement -

Во сад изматете ги јајцата, па додадете го брашното, добро изматете го со вилушка додека не се разбијат сите грутки. Потоа додадете кисела павлака и крем за готвење во смесата. Убаво комбинирајте се  и прелијте ги тиквичките и компирите. Вратете се во рерна уште 10-15 минути на 200 степени да се пече.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!