Печени тестенини со сирење и брокула: Кремасти и неверојатно вкусни!

Вреди да се проба:

Лесно и брзо се подготвува, а вкусот е прекрасен.

Состојки:

 • 450 грама тестенини
 • 400 грама брокула
 • 2 лажици путер
 • 30 грама брашно
 • 1 мал кромид
 • 3 чешниња лук
 • 500 мл млеко
 • 350 мл супа од зеленчук
 • 250 грама рендано чедар сирење
 • 100 гр рендан пармезан
 • 30 грама сусам
 • Зачин
 • бибер

Подготовка:

Гответе ги тестенините во солена вода според упатствата на пакувањето. Додадете ја брокулата три минути пред крајот и варете заедно. Кога ќе се сварат, добро процедете ги тестенините.

- Advertisement -

Растопете го путерот на тивок оган, потоа додадете ситно исечен кромид и лук. Динстајте додека не омекне, па додадете го брашното. Додека мешате, полека додавајте млеко и супа. Оставете го сосот да врие додека не се згусне, повремено мешајќи.

Извадете го сосот од оган, измешајте пармезан и додадете сол и бибер по вкус.
Пренесете ги тестенините и брокулата во голема тава со путер, прелијте ги со сосот и посипете ги со презла.

Печете 20-30 минути во рерна загреана на 200 Целзиусови степени, додека сирењето не се стопи и добие златна боја.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!