ПЕЧЕНИ ПИЛЕШКИ БАТАЦИ СО ПАВЛАКА: Вкусен ручек подготвен за тој час!

Вреди да се проба:

Одлична идеја за топол и вкусен ручек за вашето семејство.

Во студените денови, а особено овој дел од годината, времето е исполнето со дружење со семејството и пријателите. За едно такво собирање, ви го предлагаме овој едноставен, но и вкусен рецепт за ручек.

- Advertisement -

Состојки:

  • 6 парчиња пилешки батаци
  • 1 лажица сув зачин
  • 200 мл павлака за готвење (неутрална павлака)
  • 1 лажица брашно
  • 100 гр кашкавал
  • магдонос
  • малку сушена копра
  • малку бибер
  • сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Ставете ги батаците во тавата кои ги исековте само малку на оние делови каде месото е подебело. Посипете со сув зачин, потоа истурете чаша вода и ставете во рерната. По 30 минути, превртете ги батаците и вратете се на печење. Свртете ги уште еднаш по 15 минути и оставете уште 15 да се печат одозгора.

Потоа извадете го садот за печење од рерната и извадете ги батаците од тавата за печење. Во павлаката додадете рендан кашкавал, полна лажица брашно, лист магдонос, зачин и бибер по вкус. Изматете, потоа додајте чаша вода, повторно измешајте и протресете во тавата во која беа печените батаците.

Измешајте се, па во плехот видете каква е густината на сосот. Ако густината ви одговара, тогаш додадете уште половина чаша вода, измешајте и вратете ги батаците во тавата, во сосот, но така што печената страна да е нагоре. Ако вашиот сос е поредок отколку што сакате, не додавајте вода. Вратете се во рерна уште 20 минути, така што вкусовите ќе се соединат.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!