Печени палачинки со сирење и шунка

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Крцкави палачинки со сирење и шунка – ова е одлична опција за срдечна вечера или пригоден закуска. Може да се користи брашно, но може да се замени и со крекери (опционално).

Состојки:

• 3 јајца за тесто;

- Advertisement -

• 1 јајце за поховање;

• 260 гр бело брашно (брашно или крекери за месење);

• 200 мл млеко;

• 250 мл вода;

• 1 лажичка сол;

• 2 лажици гранулиран шеќер;

• 400 грама шунка;

• 250 грама полутвррно сирење;

Подготовка:

Припремете ги јајцата, водата, млекото, шеќерот и брашното по количина како што е опишано погоре. Пригответе го тестото за палачинки.

Правете ги палачинките на загреана тава. Додека палачинки се ладат, направете го вкусното полнење. Земете парче сирење и на рендајте го на ренде со средна големина. Шунката се сече на мали коцки. Потоа заедно се меша заедно со рендано сирење.

Од добиената смеса ставете една лажица пополнување во средината на палачинка. Завиткајте ја палачинката во ролна и наредете ги во подмачкан сад за печење.

Изматете го јајцето и припреме брашно (или лебни трошки) за поховање на палачинките. Секоја палачинка се валка прво во матеното јајце а потоа во брашното. Постапката е иста како за поховање, но разликата е што тука ги ставаме да се печат палачинките.

Печете на умерена темература, се додека не заруменат. Пожелно е да повремено да ги свртите и да ги испечете од двете страни, за да го добијат тој криспи крцкав вкус.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!