Печени палачинки, крцкави, полнети, зачинети: Направете ручек за мерак!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кој може да им одолее. Палачинките се едноставно омилено јадење од тесто и има голем број на вкусни рецепти кои лесно може да ги подготви секоја домаќинка.

Состојки:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • 1 конзерва црвен грав
 • 1 конзерва пченка
 • 1 кромид
 • 1 голема црвена пиперка
 • 1 голема зелена пиперка
 • 2 лажички мексикански зачин
 • 400 гр гауда
 • 12 палачинки
 • 250 мл крем за готвење
 • сок од домати

Подготовка:

Печете ги палачинките на вообичаен начин.  Во длабока тава запржете го кромидот со месото, посолете и оставете да испари водата. Додадете зелени и црвени пиперки исечкани на коцки.

Во смесата додадете мексикански зачин и малку сок од домати. Варете додека пиперката не омекне и испари водата. Додадете една конзерва црвен грав и една конзерва пченка. Со оваа смеса наполнете ги палачинките, посипете ги со 300 гр рендана гауда и завиткајте ги како сарми.

- Advertisement -

Ставете ги го во подлабоко тавче едно до друго. Павлаката за готвење измешајте ја со околу 2 дл сок од домати, посолете малку и прелијте ги палачинките. Одозгора посипете со 100 гр рендана гауда повторно и печете на 200 степени околу 30 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!