Печени ОБЛАЦИ: Појадок од две состојки кој стана хит!

Вреди да се проба:

Поедноставно, пооригинално, повкусно од изматените јајца… Печените облаци ги освоија гурманите со нивниот карактер и вкус.

Состојки:

  • 4 јајца
  • малку сол

Подготовка:

Одделете ги жолчките од белките. Измешајте ги белките и додадете малку сол во снегот.

- Advertisement -

Ставете го купот од белки на плех обложен со хартија за печење и оставете простор на средината за жолчките.

Печете на 230°C 5-8 минути, потоа додадете жолчки и печете уште три минути.

Можете лесно да измешате исечкана шунка, сирење и билки како што се мајчина душица и оригано во снегот по желба.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!