Печени мини закуски од макарони и сирење: Направете лесно јадење за целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Некои парови едноставно имаат смисла, како што се тестенините и сирењето.

Има ли нешто што побрзо исчезнува од чинија со макарони и сирење? Најверојатно не. Но, ако класичната порција ја замените со фини мини грицки, ќе добиете уште поголемо задоволство од истиот вкус. Крцкави од горе, а меки и лепливи одвнатре, овие мини закуски ќе станат омилен избор на вашите малечки, а можете да ги послужите и како префинето предјадење.

Состојки:

  • 450 гр тестенини
  • 3 лажици путер
  • 1 црвен кромид
  • 2 чешниња лук
  • ¼ чаши брашно
  • 2 и пол чаши млеко
  • сол и бибер
  • 2 шолји рендано бело чедар сирење
  • 2 шолји рендано жолто чедар сирење

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 250 степени. Два калапи за мафини премачкајте ги со спреј против лепење или премачкајте ги со маргарин. Во поголемо тенџере сипете вода, посолете и оставете да зоврие. Додадете макарони и варете според упатствата. Кога е готово, исцедете ги и оставете ги на страна.

Во голема тава растопете го путерот на средна температура, па додадете го црвениот кромид. Динстајте додека не замириса. Потоа додадете го лукот и динстајте уште една минута. Посипете го брашното врз кромидот и динстајте уште 2 минути, мешајќи. Додадете млеко и изматете. Оставете ја смесата да зоврие на средна топлина, а потоа зачинете со бибер и сол.

Тргнете го од оган, и додадете го белиот чедар и половина од жолтото сирење. Мешајте додека не се растопи сирењето. Сварените макарони измешајте ги во подготвениот сос.

Со лажица истурете ја смесата од макароните и сирењето во калапите за мафините. Над секој залак посипете малку жолто чедар сирење и ставете го во рерна. Печете додека не се растопи кашкавалот и не поруменат, околу 15 минути. По печењето се оставаат да се изладат околу 10 минути, па се вадат од калапот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!