Печените ЛУТИ ПИПЕРКИ со мед се чисто зимско совршенство!

Вреди да се проба:

Деликатес што, откако ќе го пробате, ќе стане ваша традиција!

Состојки:

  • лути пиперки – количина по желба
  • моркови – еден морков по тегла
  • целер – саканата количина
  • бибер во зрно
  • оцет
  • шеќер – 1 лажица, рамно, по тегла
  • сол – 1 лажица, рамно, по тегла
  • мед – 2 лажички, по тегла
  • чешниња лук

Подготовка:

Исчистете ги лутите пиперки и испечете ги во рерна или на рингла. Додека се уште топли, наредете ги во тегли што претходно сте ги стерилизирале, додавајќи чешниња лук што лесно сте ги издробиле со нож.

- Advertisement -

Потоа додадете кругови од морков, парчиња целер, шеќер, сол, бибер и две лажици мед. Наполнете со оцет. Затворете ги теглите и оставете да отстојат неколку денови а потоа се спремни за јадење.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!