Печена риба со компири: Заменете го месото и калоричната храна со риба!

Вреди да се проба:

Ви донесовме рецепт за риба со компир кој не е тешко да се направи.

Состојки:

  • 100 гр пушен лосос (или риба по ваша желба)
  • 150 гр павлака
  • 100 гр димен кашкавал или тврдо сирење
  • црвен пипер
  • 4 компири
  • морско оревче
  • сол, бибер

Подготовка:

Сварете ги компирите и излупете ги, па исечете ги на коцки. Исечете ја и рибата на помали парчиња. Измешајте компири, риба и павлака на кои претходно сте додале малку вода и добро измешајте.

- Advertisement -

Зачинете ја смесата со црвен пипер, како и морско оревче, бибер и сол. Посипете со рендан кашкавал или друго тврдо сирење. Печете на 200 степени Ц додека садот не добие златна боја во рерната.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!