ПЕЦИВО СО СУШЕНО ОВОШЈЕ: Деликатес од тесто за десетка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова пециво е многу е вкусно и супер оди наутро со кафе или чај. Може да стои долго. 

Состојки:

 • 1400 гр брашно
 • 1/2 литар млеко
 • 1 коцка квасец
 • 250 гр шеќер
 • 5 јајца
 • 1 жолчка од јајце
 • 250 мл масло
 • 150 гр суво грозје
 • 300 гр друго сушено овошје (сливи, смокви, ананас, брусница, кајсии)
 • 150 гр ореви (лешници или бадеми)
 • кора од 2 поголеми лимони

Подготовка:

Во шолја млако млеко ставете коцка квасец, лажичка шеќер и лажичка брашно и оставете да стаса. Во преостанатото половина литар млако млеко ставете шеќер да се растопи. Во сад за матење (малку поголем бидејќи е големо тестото) ставете брашно, додадете го квасецот, млекото со стопен шеќер, маслиновото масло, јајцата, кората од лимон и сувото грозје. Замесете го тестото со средна тврдост и оставете го добро да нарасне.

- Advertisement -

Овошјето измијте го и ставете го во вода десетина минути. Процедете ги и оставете ги на страна. Кога тестото ќе нарасне, замесете го. Поделете на 4 топки. Развијте правоаголна кора со должина на плехот за печење.

Корите посипете ги со цели ореви, не мора да се сечкаат со сувото овошје. Овошјето може и малку да го исцедите во тестото. Замотајте ја кората во ролат и така ставете ја на плех. Направете го истото со сите кори.

Во помал сад ставете ја жолчката со 2 лажици вода, лесно измешајте и премачкајте одозгора. Оставете уште малку да нарасне, околу 20 минути, па вклучете ја рерната. Почекајте да се загрее рерната. Се пече во загреана рерна на 250 степени додека малку не порумени, се намалува на 150 степени и се пече уште 40 минути.

Ако мислите дека ќе изгори при тој премин за намалување на температурата бидејќи жолчката е темна, ставете преку хартија 15 минути и потоа отстранете ја. Кога ќе се испече извадете го од тавата, ставете на решетка да се излади. Целосно изладените ролати завиткајте ги во проѕирна леплива фолија и чувајте ги додека да се послужат.

Најдобро е да се послужи следниот ден. Исечете со тенок остар нож на тенки парчиња. Послужете со чај или млеко.

Пријатно!

 

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!