Пециво од лиснато тесто: Полнето со спанаќ и сирење, готово за половина час!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Лесно се прави, а вкусно е. Направете го ова полнето лиснато тесто.

Лиснатото тесто е најбрзо за подготовка на вашите омилени пецива. За појадок ви предлагаме да го наполните со сирење и спанаќ – ќе биде поубаво од пекара, а целото семејство ќе ужива.

Состојки:

  • 500 гр лиснато тесто
  • 300 гр крем сирење
  • 200 гр кашкавал
  • 200 гр спанаќ
  • 1 јајце
  • 2 жолчки

Подготовка:

Лиснатото тесто поделете го на два дела. За филот во сад изматете го крем сирењето со едно јајце, и во истата смеса додадете го и исечканиот спанаќ.

- Advertisement -

Во плех за печење поставете хартија за печење а одозгора едната половина од тестото во големина на плехот. Изматете ги двете жолчки во сад па со нив премачкајте ги краевите на кората. Кората/тестото посипете го со половина рендан кашкавал па одозгора ставете ја смесата која претходно ја подготвивте и на крај завршете повторно со рендан кашкавал.

Пред да го ставите остатокот од лиснатото тесто на страна исечете го по средината на ленти кои не одат до рабовите, потоа преклопете ја првата кора во плехот. Убаво зацврстете ги рабовите една со друга кора и одозгора премачкајте со жолчка.

Печете го пецивото во претходно загреана рерна на 200 степени, 30 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!