Паштета од туна: Здрава домашна закуска во зафатените денови!

Вреди да се проба:

Нема подобар доручек или ручек од здрав. Направете домашна паштета од туна.

Состојки:

  • 160 гр туна во конзерва
  • 2 тврдо варени јајца
  • 100 гр крем сирење
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица сецкан магдонос
  • 1 лажица сок од лимон
  • 4 лажици мајонез
  • сол, бибер

Подготовка:

Ставете ги сите состојки освен јајцата во блендер и мешајте кратко. Проверете го вкусот, ако сакате додадете повеќе сок од лимон и сол за поинтензивен вкус.

- Advertisement -

Паштетата едноставно намачкајте ја на лебче, или јајцата сварете ги, исечете ги на половини и пополнете ги со паштетата и украсете со маслинки. Држете ја паштетата во фрижидер додека не ја сервирате.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!