Панцерота со сирење: Дише и мириса!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Научете да правите пецива подобро отколку во пекара.

Состојки:

  • 200 мл млеко
  • 50 гр стопен путер
  • 15 гр квасец
  • 1 јајце + 1 жолчка
  • 1 лажичка шеќер
  • 550-600 гр брашно

Полнење:

  • 150 гр сирење
  • 1 белка од јајце

Облога:

  • 1 жолчка од јајце
  • малку сусам, крупна сол

Подготовка:

- Advertisement -

Квасецот потопете го во малку млака вода, додадете шеќер. Кога ќе нарасне квасецот, додадете ги јајцето и жолчката, растопениот путер, млекото, брашното, солта и замесете помеко мазно тесто. Покријте да нарасне, потоа расукајте го тестото на масата и извадете форми со чаша.

Скршете го сирењето, додадете ги белките и изматете. Во секоја крофна ставете по една лажичка сирење и свиткајте ги и притиснете ги рабовите. Ако имате калап за панцероти ќе ви олесни.

Се редат во намрсено тавче и се покрива да стаса. Вклучете ја рерната на 200 степени и премачкајте ги палачинките со жолчка и посипете ги со семки и крупна сол. Печете околу 25-30 минути на 180 степени додека убаво порумени.

Покријте го печеното со крпа за малку да омекне.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!