Памук домашни лепињи, меки како душа!

Вреди да се проба:

Овој рецепт вистински ќе го надополни вкусот на вашата домашна трпеза. Никој нема да остане рамнодушен на вкусните лепиња во комбинација со домашно зготвеното јдење. Верувајте, вреди да се проба!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

- Advertisement -
  • 1 кг брашно
  • 100 мл млака вода
  • 50 г свеж квасец
  • 1 лажица шеќер
  • 300 мл млака вода
  • 400 мл кефир на собна температура
  • 1 лажица сол
  • 100 мл за премачкување на тестото, лепињите, тавата

ПОСТАПКА:

Квасецот издробете го во млака вода, убаво промешјте и додадете една лажица шеќер и малку од брашното. Повторно промешајте да добиете густа смеса и оставете 10-тина минути на топло да се активира.

Во активираниот квасец додадете 300 мл млака вода, 400 мл кефир на собна температура и со постепено додавање на брашното замесете меко тесто.

Во замесувањето додадете и една лажица сол, па продолжете го месењето со рака, на работна површина.

Тестото е меко и малку лепи на раце. Премачкајте го со масло одозгора и префрлете го во намастен сад, да кисне околу половина час на топло, покриено со провидна фолија.

Од надојденото тесто, со намастени раце премесете го нежно и одвојте 9 топчиња. Брашното кое ви останало од 1 кг искористете го за развлекување на лепињите.

Секое топче со огклагија развлечете го како палачинка, малку намастете со прстите и лепињата печете ја во загреано тавче за палачинки околу 8-10 минути постојано вртејќи го од двете страни.

Печените лепињи завиткајте ги во крпа а потоа покријте ги со најлон кеса.

Вака приготвените лепињи се меки како памук!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!