Палачинки со спанаќ: Вкусен и здрав доручек за целото семејство!

Вреди да се проба:

Направете палачинки со спанаќ за целото семејство!

Состојки:

 • 90 гр Спанаќ
 • 2 јајца
 • 3 лажици овесни снегулки
 • 60 гр брашно грахам
 • 100 мл свежо млеко
 • 30 мл маслиново масло
 • 1 лажица сушен кромид
 • црн пипер
 • нане
 • сол
 • масло – за пржење

Подготовка:

Најпрво измијте го и исчистете го спанаќот. Потоа исечкајте го на парчиња и заедно со останатите состојки ставете го во блендер. Зачинете и посолете ја смесата по вкус.

- Advertisement -

Откако ќе ги изблендирате состојките, на средна топлина во тава со малку масло пропржете ги така што со кутлача ќе ставате смеса во тавата.

Кога ќе бидат готови послужете ги палачинките топли со крем сирење или сос од лук, или пак можеби со урда и домат. Секоја комбинација е превкусна. Палачинките со спанаќ со сув кромид се многу вкусни.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!