Палачинки со мелено месо и сенф: Вкусни залчиња создадени за уживање!

Вреди да се проба:

Сочно, меко и вкусно јадење на кое е невозможно да се одолее…

Состојки:

За тесто:

- Advertisement -
 • 200 гр. брашно
 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • 200 мл. млеко
 • 200 мл. газирана вода
 • прстофат сол

За фил:

 • 500 гр. мелено месо
 • 1 голема главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица мелен црвен пипер
 • масло по потреба
 • сол по вкус

За прелив: 

 • 1 чаша кисела павлака
 • 1 лажица сенф
 • кечап по желба

Начин на подготовка:

Ситно исечкајте го кромидот и ставете го во тавче да се динста со малку масло.  Додадете го меленото месо заедно со ситно сечканото лукче. Мешајте се додека меленото месо не се раздвои и не се зацрви.

Потоа додадете го црвениот мелен пипер, посолете и тргнете од оган.

Измешајте ги состојките за тесто и направете смеса за палачинки. Во тава испечете ги палачинките една по една.

Секоја палачинка филувајте ја со смесата за фил и виткајте ги во ролни. Така завиткани редете ги во намаслен плех за печење.

На крај изматете ја павлаката со сенфот и прелејте ја добиената смеса одозгора врз палачинките.

Ставете ги малку во рерна да се запечат на умерена температура. Но доколку не сакате може да ги послужите и без потпекување.

Служете ги со кечап.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!