Палачинки од компир полнети со месо: Солено чудо кое ќе ве освои на првиот залак! 

Вреди да се проба:

Ви подготвивме еден едноставен рецепт за малку поинаква палачинка, идеална за доручек и вечера.

Состојки:

  • 7 компири
  • 1 кромид
  • 500 гр мелено говедско месо
  • 25 гр путер
  • 160 гр брашно
  • 1 јајце
  • сол и бибер
  • малку масло

Подготовка:

Сварете го компирот, а потоа измесете го вареното тесто од компир на кое ќе додадете јајце, путер, брашно, сол и бибер.

- Advertisement -

Во тава пржете го говедското и кромидот.

Сега од тестото од компир правете топчиња кои ќе ги полните со фил од говедското, затворете ги убаво и малку расплескајте да бидат како палачинки. Месото ќе остане внатре.

Пржете ги палачинките во тава во која сте ставиле масло. Пржете од двете страни убаво.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!