ОТКРИЕНА е ТАЈНАТА НА СОВРШЕНИ МАКАРОНИ од РЕРНА: Кремасти и вкусни!

Вреди да се проба:

Кремастиот бел сос е одговорен за сочниот вкус на печени макарони.

Ако сте љубители на тестенини, ова ќе ви стане омилен оброк. Макарони и мелено месо печени во рерна се едноставен рецепт кој се подготвува брзо, а вкусот ги воодушевува сите.

- Advertisement -

Додадете сирење во бешамел сосот и ќе добиете кремаст бел сос кој само ќе го подобри вкусот на вака подготвените тестенини.

Состојки:

 • 2 глави кромид
 • 2 чешниња лук
 • 400 гр мелено месо
 • 3 домати
 • 20 гр доматно пире
 • сол, бибер, мајчина душица, лута пиперка
 • 500 гр тестенини

За сосот:

 • 1 литар млеко
 • 70 гр брашно
 • 60 гр путер
 • сол
 • 20 гр сирење

Повеќе:

 • 100 гр сирење

Подготовка:

Пржете го исечканиот кромид и лук, па додадете го меленото месо. Кога месото се пржи, додадете сецкани или мелени домати и доматно пире.

Измешајте се убаво, а потоа зачинете. Гответе ги тестенините. На страна во тава стопете го путерот, потоа додадете брашно и измешајте. Кога ќе се згусне и потемни, истурете го млекото, но не престанувајте да мешате. Додадете го сирењето и добро соединете.

По неколку минути, кога сосот е готов, истурете половина од макароните во плех за печење, па потоа дел од сосот, потоа меленото месо и останатите макарони и на крај пак од сосот. Посипете со рендано сирење и печете на 200 ° C околу 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!