Отворена пита: Заборавена пита од дамнина на која и нема рамен!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа пита малку потсеќа на пица или француски киш. Рецептот потекнува од дамнешно време, од Врбовачкиот крај на Србија, кога лебот се печел во големи фурни на дрва. Некогаш вештите домаќинки од тестото за леб знаеле да приготват слатки деликатеси.

Кога се подготвувало тестото за леб, домаќинките знеле да расукаат тенко тесто директно на лопатката за леб, го филувале со свежо сирење и павлака, со додавање на царевичнно брашно за да не се разлева.

Сето тоа го преливале со павлака и јајце, рабовите ги преклопувале на внатре со формирање венец во круг и така ги ставале да се печат во фурна. Сето тоа го правеле пред печење на лебот. Така настанала отворената пита, налик на италијанска пица или француски киш лорен.

Потребни состојки:

- Advertisement -

За тесто:

 • 300 гр. брашно
 • 200 мл. млеко
 • половина свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка маст
 • пола лажичка сол

За фил:

 • 400 гр. свежо сирење
 • 150 гр. кисела павлака
 • 1 јајце
 • 1 белка
 • 2 лажици царевично брашно
 • 1 лажичка сол

За прелив:

 • 1 жолчка
 • 50 гр. кисела павлака

Подготовка:

Квасецот ставете го во топло млеко и додадете една лажичка шеќер и малку брашно. Добро измешајте го и оставете да нарасне.

Во длабок сад измешајте го брашното со сол, додадете една лажичка маст заедно со надојдениот квасец. Замесете меко тесто и оставете го на топло место околу пола час да нарасне.

За тоа време направете го филот. Помешајте сирење, павлака, едно цело јајце, една белка и царевично брашно. Посолете по вкус.

Нараснатото тесто премесете го, па развијте го во кружен плех со дебелина околу еден сантиметар. Врз него распоредете го филот од сирење, преклопете ги краевите преку филот, формирајќи венец со вртење во круг по ивиците од плехот.

На крај преку филот во средина прелијте една матена жолчка помешана со кисела павлака.

Печете во загреана рерна на 220 степени, се додека не порумени.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!