Пијалок кој ќе ви ги согори мастите за два дена: Моќна напивка за слабеење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Магдоносот е зачин кој најчесто се користи во секоја кујна. Богат е со антиоксиданти и витамин Ц, се препорачува да се користи во готвење, но и при подготовка на здрави пијалоци. Го подобрува варењето и ја намалува надуеноста.

Ако го измешате со лимон и обична вода, ќе добиете моќен пијалок за согорување на калории. Жените кои ја испробале оваа неверојатна напивка тврдат дека изгубиле 2 килограми за само пет дена.

Состојки:

  • 60 гр свеж магдонос
  • 1 лимон
  • 200 мл вода

Подготовка:

Смелете свеж магдонос во мешалка. Додадете вода и исцеден сок од лимон, и се мешајте добро додека не добиете компактна течност.

- Advertisement -

Пијте го пијалокот веднаш откако ќе се разбудите, или пред утринското кафе, појадок или кој било друг пијалок. Пијте го секое утро пет дена.

Одморете се 10 дена, а потоа повторете ја постапката за пиење ако сакате да изгубите повеќе тежина.

Може да направите и чај од магдонос, се препорачува и за слабеење, но го отстранува само вишокот вода од телото, а не масните наслаги. Ако ви треба, еве го рецептот.

Состојки:

  • 2 лажички сушен магдонос или 1 лажица свежо сецкан
  • 250 мл топла вода

Подготовка:

Истурете ја зовриената вода врз магдоносот и оставете ја покриена 10-15 минути. Исцедете го чајот и пијте го топол, а за подобар вкус можете да додадете малку лимон или мед.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!