Освежувачки десерт без печење: Крем десерт во чаша!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кремпита во чаша, брз рецепт без печење што ќе го обожавате. Овој брз крем или брза кремпита во чаша или навистина е фантазија на вкус. Состојките скоро секогаш ги имате дома, затоа е многу прифатливо кога сакате да јадете нешто слатко. 

Овој десерт се прави набрзина и е вистински освежителен рецепт, особено ако имате гости, изненадете ги со овој десерт на трпезата. Рецептот е без печење и е подобар од сладоледот.

Состојки:

Бисквит:

 • 100 гр мелени бисквити
 • Малку рум
 • Неколку капки сок од лимон
 • 50гр стопен путер
- Advertisement -

Крем за десертот:

 • 2 јајца
 • 2 X 30 гр шеќер
 • Лажичка сок од лимон
 • 10 гр густин
 • 30 мл ладно млеко
 • Дополнителни 160 мл млеко
 • Шеќер од ванила или лажица арома од ванила
 • 200 мл шлаг / слатка павлака
 • Чоколадни мрвици  за украсување

Подготовка:

Мелете ги бисквитите и додадете малку рум, сок од лимон и стопен путер. Промешајте и ставете ја смесата во чаши. Не го притискајте бисквитот, туку само наредете го. Поделете ги јајцата на жолчки и белки.

Во белките додадете шеќер и сок од лимон. Се меша со максимална брзина во цврст снег 3 минути за да се добие цврста пена. Додадете шеќер во жолчките и мешајте 3 минути.

По текот на времето додадете густин скроб и како алтернатива може да ставите бело брашно.

Во тенџере, загрејте го млекото добро со ванилин шеќер или вкус на ванила и намалете го огнот на средно ниво. Веднаш додадете ја смесата со жолчка во млекото и мешајте 3 минути да се згусне смесата. Веднаш додадете ја смесата со белките и продолжете да мешате две минути.

Тргнете го од оган, а потоа истересете го во чашите преку бисквитите и оставете да се олади најмалку 20 минути.

Подгответе шлаг пена и ставете ја во чашите над изладениот крем. Посипете ги со мелени бисквити што ги оставивте малку за украс. Ако сакате, додадете чоколадо, парчиња банана или слично.

Вашиот десерт без печење е готов.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!