ОСВЕЖУВАЧКА ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО БАНАНА: Користете бисквит наместо кора и десертот е готов за кратко време!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Љубителите на чоколадо ќе бидат воодушевени од оваа торта која на бананите им дава освежителен вкус, а наместо кора се служат бисквити.

Лесна и освежителна чоколадна торта е секогаш одлична идеја кога сакате да јадете нешто слатко. Ќе потрошите минимум време, а ќе подготвите и колач со вашите омилени состојки. Не ви треба рерна, само рингла за да го сварите филот. Одличен е и како слатко за слава, но и за роденден.

Состојки:

  • 500 гр банани
  • 200 гр бисквити
- Advertisement -

За фил:

  • 1,75 литри млеко
  • 300 гр нутела
  • 80 гр брашно
  • 80 гр пченкарен скроб
  • 220 гр шеќер
  • 1 лажица екстракт од ванила
  • 1 јајце
  • 40 гр кокос

Подготовка:

Долниот дел од калапот со димензии 25х25 см обложете го со хартија за печење, па на работ наредете ги бисквитите, па ставете ги бананата, бисквитот, бананата и така додека не го наполните калапот.

Во сад прелијте ги млекото, шеќерот, брашното, скробот, ванилата и јајцето. Гответе додека не се згусне со постојано мешање. Кон крајот додадете ја нутелата и мешајте додека се да се соедини. Прелијте врз бананите и бисквитите. Оставете во фрижидер 2 часа да се олади. Посипете со кокос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!