Освежувачка салата од краставица во чаша

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецепт  за салата од краставица. Има совршен вкус, идеален како предјадење или при високи температури во летните жештини како главно јадење.

Покрај салатата може да се сервираат коцки, крутони или фурнаринки за да се даде малку јачина. И се разбира, совршено оди со скара посебно со ќебапчиња.

Состојки:

  • 500 гр свежа краставица
  • 10 гр сол
  • 200 гр павлака
  • Неколку капки маслиново масло
  • Малку копра (не премногу)
  • Бибер
  • 2 чешниња лук

Подготовка:

- Advertisement -

Земете ја краставицата и излупете  ја делумно. Исечете ја на кругчиња , посолете и оставете 10 минути на собна температура краставиците да ја ослободат течноста.

На овој начин, тие ќе ја ослободат и тежината и горчината со која голем број луѓе имаат проблеми.По истекот на времето, убаво исцедете ја исечената краставица и исушете ја добро, а потоа додадете ја во садот за салата.

Сега додавате павлака. Може да биде и цврст или течен јогурт. Грчки јогурт е исто така можен, но и комбинација на сите горенаведени, не може да погрешите.

Сега додадете неколку капки маслиново масло, малку копра, бибер, ситно сецкан или мелен лук и измешајте се добро. Ставете го во фрижидер најмалку 20 минути.

Во меѓувреме, запечете лепчиња тост или слично. Салатата од краставица распоредете ја во повеќе широки чашки и врз неа ставете ги запечените тостчиња.Ако сакате, одозгора може да посипете малку слатка мелена пиперка или многу малку шери домат исечкан на тенки парчиња.

Можеби и неколку кисели маслинки можете да додадете на целата комбинација, по вкус.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!