Освежителен пијалок од брусница и нане: Направете нешто ново со фантастичен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Што велите за комбинација од вкусна брусница и нане во една чаша. 

Освен тоа овој пијалок содржи и алкохол, кој ќе го направи пијалакот уште попривлечен за консумирање. Целата комбинација е волшебна.

Состојки:

  • 3 чаши свежа брусница
  • 1 шолја крупно сечкани листови свежо нане
  • 1 шолја шеќер
  • рендана кора од портокал
  • ½ чаша свежо исцеден сок од портокал
  • 2 чаши вотка
  • 2 чаши ликер од портокал (Triple Sec или Cointreau)
  • 2 чаши сок од брусница
  • 1 шише пенливо вино

Подготовка:

- Advertisement -

Наредете ги брусниците во плех и потоа ставете ги во замрзнувач најмалку еден час. Од друга страна, во сад со средна големина измешајте ги нането, шеќерот и кората од портокал.

Сè убаво измешајте, па прелијте со сокот од портокал. Оставете ја смесата да зоврие и мешајте додека не се раствори шеќерот. Потоа се трга на страна да се излади.

Истурете вотка, ликер од портокал и сок од брусница во садот и промешајте за се убаво да се соедини. Непосредно пред сервирање, додајте пенливо вино и замрзнати брусници (тие ќе го одржат пијалокот ладен). Истурете во чаши и декорирајте со листови нане.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!