Ориз со пилешко: Најбрзото, најлесното, највкусното јадење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оризот со пилешко е стар традиционален рецепт кој се подготвува во секој дом во и ги собира семејствата на трпеза во недела.

Состојки:

  • 4 пилешки копани со поткопан
  • 200 гр ориз
  • 1-2 глави кромид
  • Сушен зеленчук (мешан зачин Вегета)
  • Сол
  • Црн пипер

Подготовка:

Измијте го пилешко месо и ставете го да се вари. Откако водата ќе зоврие, менувајте ја со чиста топла вода и оставете ја да зоврие. Кога месото е веќе сварено во вода, ставете сол и вегета и може да се продолжи со подготовка на оризот.

Кромидот исечете го ситно и запржете го во тава со малку масло додека не добие златна боја. Оризот се мие, се процедува, се додава во пропржениот кромид и се пропржува заедно неколку минути со постојано мешање.

- Advertisement -

Истурете го оризот во тепсија бр. 26, во која ќе се пече и со вода прелијте го. На 200 гр ориз се става 600 мл вода, или во однос 1:3. Тепсијата со ориз се остава да се вари малку. По 5 – 10 минути, кога оризот е малку сварен, врз него го ставаме месото од вареното пилешко. Одозгора ставаме црн пипер и печеме во загреана рерна, на 200 степени, околу 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!