Ориз на манастирски начин: Идеален и богат оброк, кој лесно и брзо се подготвува!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој богат и ароматичен ориз, консумиран од монаси, е идеален додаток на секое месо, а може да биде и одлична лесна вечера или ручек, ако постите.

Состојки:

 • 1 чаша ориз
 • 1 кромид
 • 1 пиперка црвена или зелена боја
 • 10 црни маслинки
 • 1 морков
 • доматно пире – 2 лажици
 • 1 мала тиквичка
 • 150 гр печурки
 • сол
 • масло
 • магдонос сецкан
 • суво нане

Подготовка:

Исплакнете го оризот во 7 води и исцедете го. Истурете  топла вода 1: 2 и оставете да зоврие додека не ја апсорбира течноста.

Одделно, во голема чинија, загрејте 80-100 мл масло и испржете го сецканиот кромид, морков и црвен пипер на коцки, печурки.

- Advertisement -

Веднаш штом ќе омекнат, додадете ги маслинките, тиквичките исечени на мали парчиња и зачинете со малку сол, а може да додадете и бибер по вкус. Додадете го доматното пире, и откако зеленчукот ќе омекне, додадете го оризот и промешајте.

Зачинете со зачини и веднаш штом е готово, тргнете го од оган. Измешајте во садот малку сецкан магдонос и сервирајте топло.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!