Оригинална ДОМАШНА ПАНЦЕРОТА: Почестете ги домашните со едно меко и вкусно пециво!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова вкусно пециво е идеален избор за семеен појадок, појадок на работа, на училиште итн. На многумина е омилено јадење од бурекџилница а сега ќе можете и сами да го приготвите дома.

Состојки:

 • 4 дл млеко
 • 2 дл вода
 • 2 дл масло
 • 1 квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 2 лажички сол
 • околу 1 кг брашно

За полнење:

 • 1 павлака
 • 200-300 гр салама
 • 200 гр шунка
 • Малку кечап
 • Малку оригано
- Advertisement -

За премачкување:

 • 1 јајце
 • Малку сусам

Подготовка:

Комбинирајте млеко и вода, додадете шеќер, па загрејте малку. Потоа ставете го квасецот да нарасне. Во сад за мешање ставете го нараснатиот квасец, маслото, солта и додадете брашно, па измесете мазно тесто. Оставете го тестото да стаса околу 20 минути.

Изматете ја павлаката со лажица, па додадете ја ренданата салама, ситно исечканата шунка и малку кечап и оригано. Обединете се.

Потоа со сукало расукајте го тестото во правоаголник (дебел 0,5 мм) и извадете кругови со калап. На секој круг ставете по една лажица фил и преклопете ја панцеротата. Притиснете ги краевите со вилушка за да не се отворат.

Наредете ги панцеротите во плех за печење и оставете ги да стојат уште 20 минути. Потоа премачкајте ги со изматено јајце и посипете ги со семе од сусам. Печете во рерна загреана на 220 степени додека не поруменат.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!