ОРИГИНАЛЕН РЕЦЕПТ за МЛЕЧНИК: Слатко-солена, варијанта на подготовка на млечник ја има само во Струмица!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Млечник е еден од рецептите кои ја истакнуваат и ја прават нашата кујна посебна. Слатко-солена, варијанта на подготовка на Млечник ја има само во Струмица.

Состојки:

Солен дел:

 • 500 гр. кори
 • 200 гр. сирење
 • 100 мл. кисела вода
 • 100 мл. масло
 • 100 мл. масло
 • 2 жолчки
 • 2 лажици јогурт
 • Сол

Слаткиот дел:

 • 400 мл. млеко
 • 150 гр. јуфки
 • 6 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 3 ванилин шеќер

Подготовка:

- Advertisement -

Прво подгответе го филот за солениот дел. Во сад измешајте ги жолчката, сирењето, киселата вода, маслото, јогуртот и прстофат сол. Во тркалезна подмачкана тава ставете една кора, но краевите треба да бидат надвор. Слојот се премачкува со масло.

Потоа правите крашник на тој начин што земате еден слој на кој го ставате филот и го завиткувате во кифличка. Слојот со филот се става на крајот од тавата за печење и треба да се збрчка. На ист начин направете уште неколку слоеви за да се покрие целата тава за печење и да се формира крашник.

Слојот од дното, чии краеви се надвор од тавата за печење, се префрлаат над крашникот. Ставете ги јуфките на средина. Измешајте ги состојките за слаткиот фил (млеко, јајца, шеќер и ванилин шеќер) и прелијте го средниот дел во тавата за печење.

Крашникот се премачкува со мешавина од малку кисела вода, масло и јајце. Се пече на температура од 200 степени околу 40 минути. Одоздола задолжително добро да биде испечено.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!