Оригинален рецепт за МАКЕДОНСКИ ПИНЏУР: Зимница без која не може да ја замислиме зимата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Повкусно од лутеница и дефинитивно претставува сериозна конкуренција на ајварот. Покрај ајварот и лутеницата, пинџурот е зимница без која не може да се замисли зима на нашите простори.

Пиџурот е јадење од македонско потекло, но рецептот брзо се прошири низ целиот Балкан. Специјалитет кој ги краси трпезите во студените зимски денови.

Состојки:

  • 1,5 кг печени пиперки
  • 800 гр печен домат
  • 400 мл густ сок од домати
  • 50 гр лук
  • 3-4 дл масло
  • 40 гр сол
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица оцет
  • 2 лути пиперки (по желба)

Подготовка:

- Advertisement -

Најпрво испечете ги пиперките и доматот и потоа излупете ги. Измелете го доматот заедно со лукот, а печените пиперки исцепкајте ги на ситни . Доколку ви е полесно може и нив да ги измелете заедно со доматот.

Во длабока шерпа загрејте масло и додадете го претходно подготвениот пипер.

Пржете го 15-тина минути, а потоа постепено додавајте го мелениот домат. Оставете да се динста на ниска температура околу половина час.

Мешајте непрекинато, бидејќи доматот многу брзо се лепи. На крај додадете сол, шеќер и оцет. Гответе уште една минута, па претурете го во стерилизирани тегли и затворете ги со чисти капачиња. Оставете ги да се изладат.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!