Оригинален ЗАЗИКИ сос: Совршено освежувачки намаз со секое јадење, се прави брзо и лесно!

Вреди да се проба:

Добро познатиот зазики сос, кој може да го користите во повеќе јадења. Супер оди со чипс или пак како додаток во месо, риба…

Состојки:

- Advertisement -
  • 750 гр краставица
  • 3 чешниња лук
  • 200 мл грчки јогурт
  • 500 гр фета сирење
  • маслиново масло
  • 50 гр зачин
  • сол
  • 20 гр нане

Подготовка:

Излупената краставица изрендајте ја, додадете сол и оставете 20 минути да се исцеди водата. Исецкајте го лукот, додадете грчки јогурт, фета сирење, маслиново масло и се добро измешајте. Додадете ја исцедената краставица.

Исецкајте нане и зачин, комбинирајте се убаво и послужете со чипс, месо, риба …

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!