ОРЗО: Фино јадење што изгледа како рижото и има вкус на макарони и сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Не ви требаат многу состојки или време за да го подготвите ова вкусно и кремасто јадење кое личи на рижото, но има вкус на макарони и сирење.

Орзото која е еден вид тестенини од тврда пченица што личи на големо зрно ориз, може да се додаде во разни јадења – да се додава во супи и чорби, да се прават топли и ладни салати или да се мешаат со разни сосови и да се служи како прилог со риба и месо.

- Advertisement -

Ви донесовме рецепт за кремаста орзо тестенина со сирење и спанаќ што изгледа како рижото, но има вкус на макарони и сирење. Најдобро од се. Не ви требаат многу намирници или време за да го подготвите ова вкусно јадење.

Состојки:

  • 500 гр пилешко или зеленчук
  • 500 мл полномасно млеко
  • 400 грама тестенини орзо
  • 90 грама рендан пармезан
  • 50 грама свежи листови спанаќ
  • 1 мал кромид
  • 2-3 чешниња лук
  • сол и бибер по желба
  • растително масло

Подготовка:

Загрејте малку масло во големо тенџере, па промешајте го ситно исечканиот кромид додека не омекне. Ќе ви одземе неколку минути. Потоа додадете тенко сецкан лук и орзо тестенини во тенџерето, промешајте и пропржете околу една минута.

Посипете ги тестенините со млеко. Кога течноста ќе зоврие, намалете ја температурата и оставете ја да се готви околу десет минути, или додека орзото не се свари и сосот се намали.

Кон крајот на готвењето измешајте свежи листови спанаќ и рендан пармезан. Мешајте додека зеленчукот не овене и сирењето не се стопи. Додадете сол и бибер по желба. Послужете со печено месо и сезонска салата по желба или само орзо.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!