Омилено јадење на сите Австријци: Се подготвува во тава, а потребни ви се само 3 состојки!

Вреди да се проба:

Кога ќе ја помирисате комбинацијата од кромид, сланина и компири, ќе ви стане сосема јасно зошто ова е омилен домашен специјалитет за Австријците.

Покрај кромид, сланина и компири, можете да додадете и некои зачини како мелени лути или слатки пиперки кои ќе ви дадат убава арома, а по желба додадете и семе од ким. Австријците често го служат ова јадење со магдонос, со пржено јајце одозгора.

- Advertisement -

Состојки:

  • 200 гр сланина
  • 1 кромид
  • 500 гр компири
  • сол, бибер
  • масло за пржење

Подготовка:

Сварете го компирот, излупете го и оставете го да се излади.

Загрејте го маслото во тава, додадете исечкана сланина и ситно исечен кромид и пржете десетина минути.

Отстранете го кромидот и сланината, а потоа исечете ги компирите на коцки и ставете ги во тава и па пропжете ги 10 минути. Зачинете по потреба.

Вратете ја сланината и кромидот во тавата, измешајте се заедно и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!