ОД КУЈНАТА НА НАШИТЕ МАЈКИ И БАБИ – Вашарски мекици, воздушести, меки, евтини и на сите ОМИЛЕНИ!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова евтино, едноставно и брзо послужување ве враќа во вашето детство.

Потребни состојки:

  • 5 кг. брашно тип 500
  • 5 лажици шеќер
  • 3.9 литри топла вода
  • 150 гр. или 100 гр. свеж квасец (може да користите и сув квасец)
  • 2,5 лажици сол
  • 4 лажици ракија

Подготовка:

Во поголем сад ставете го квасецот, шеќерот и на крај 3 литри топла вода. Кога ќе се растопи квасецот како и шеќерот, со мешање полека додајте половина од брашното. Додадете сол и ракија. Измешајтр сè убаво.

Додадете вода и на крај остатокот од брашното. Тестото треба да биде за нијанса погусто од тестото за уштипци. Но само за нијанса.

- Advertisement -

Започнете да го матите тестото со дрвена маталка, почнувајќи од врвот на садот кон средината. Тоа е како да го собирате тестото од ѕидот од вангла. Во исто време, свртете ја ванглата во насока на стрелките на часовникот. Вака се меша 10 минути. Може да вклучите и аларм.

Потоа тестото се остава покриено да нарасне додека не се удвои.

Повторно месете го тестото на ист начин уште 10 минути. Со мешање од работ навнатре и нагоре. Сега ставете го да нарасне до работ на ванглата.

Добро подмачкајте ги рацете. Земете парче со големина на тениско топче и со рацете расукајте го во меко тесто.

Само не притискајте премногу затоа што нема да биде воздушесто. Вака оформени се ставаат во длабока тава со масло и се пржат додека не поруменат.

Извор: alo.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!