Од едно тесто два вида на пециво: Направете солени или слатки посни полжави!

Вреди да се проба:

Крцкави посни полжави во солена и слатка верзија. Слатката верзија е повкусна за нијанса, но и двата вида колачи се одлични. Бидете внимателни и не печете го пецивото премногу, бидејќи не содржи јајца, па затоа не е премногу жолтеникаво. Печеното слатко пециво премачкајте го со џем за да добиете убав сјај или посипете го тестото со шеќер во прав.

Состојки:

Тесто:

- Advertisement -
  • 510 гр меко брашно
  • 20 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 300 мл вода
  • 50 мл масло + (околу 80-100 мл масло за обложување на тестенини)
  • сол, бибер
  • џем

Подготовка:

Во мал сад, здробете го квасецот со лажичка шеќер и брашно, а потоа добро измешајте со малку топла вода. Оставете го квасецот на топло да нарасне.

Во голем сад истурете околу 250 гр брашно, сол, остатокот од водата, маслото, квасецот и започнете да го месите тестото, додавајќи го постепено остатокот од брашното. Можете исто така да го замесите тестото со миксер, со додаток за тесто. Месете мазно, меко и лепливо тесто. Посипете го садот со брашно, па ставете го тестото, обликувајте топка, посипете го брашното повторно. Покријте го тестото и оставете го 45 минути во топла просторија.

Раширете го тестото на набрашнета работна површина и формирајте круг. Поделете го тестото на 8 еднакви делови и обликувајте топчиња. Ставете ги на набрашнета чинија и покријте ги.

Добро набрашнете ја работната површина, па ставете една топка и посипете ја со брашно. Користете сукалка за да го истегнете кругот што е можно потенок. Премачкајте со масло или стопен маргарин (путер) и распоредете го тестото едно врз друго. Премачкајте ја осмата топка, па посипете со брашно. Расукајте што е можно потенок круг и замотајте го тестото како ролат. Исечете со дебелина од 3-4 см. Лесно притиснете со прстите, но не го израмнувајте премногу. Колачињата се повкусни кога се малку подебели.

За слатката варијанта:

Направете малку место во средината на ролатот, па ставете малку џем, околу 1/2 кафена лажичка. Поврзете ги рабовите и затворете го тестото. Лесно притиснете со прстите. Свртете на другата страна и ставете на хартија за печење. Печете во загреана рерна на 200 ° C, околу 20-30 минути, додека тестото не порумени.

Попрскајте го пецивото со вода и покријте го со крпа или фолија. Оставете неколку минути да се излади. Солените премачкајте ги со масло, а слатките со џем.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!