ОДЛИЧНА МУСАКА БЕЗ МЕСО: Лесно, едноставно и евтино!

Вреди да се проба:

Супер ручек без месо, со тиквички и кисела павлака.

Состојки:

  • 1 кг тиквички
  • 1 чаша кисела павлака
  • 4 јајца
  • сол
  • малку брашно
  • малку масло

Подготовка:

Тиквичките исечкајте ги како за пржење/ по должина или прстени/ посолете малку и оставете ги да го испуштат сокот.

- Advertisement -

Исфрлете го сокот, а тиквичките превртете ги во брашно од двете страни. Јајцата изматете ги со вилушка, додадете павлака, посолете и соединете ја смесата.

Сега подмачкајте огноотпорен сад, па наредете ред набрашнета тиквичка. Тиквичките премачкајте ги со смесата со јајца и крем и така натаму. Последниот слој треба да биде слој од крем и јајца. Покријте и печете на 200 степени 30 минути.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!