„ОГНЕН ОЦЕТ“ е народен еликсир кој штити од инфекции и го зајакнува имунитетот: Домашен рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој оцет е популарна состојка во алтернативните лекови поради неговите потенцијални антибактериски и антиоксидантни својства. Мешавина од мед, јаболков оцет и некои други билки може да биде корисна во борбата против тврдоглавите бактерии.

Што е „огнен оцет“?
Овој оцет е вид сируп кој се користи за искашлување, болки во грлото или како диуретик. Направено е од оцет, мед и ароматични билки. Неговото име – oskimel – доаѓа од старогрчкиот збор okimeli, што значи киселина и мед. Розмари Гладстар, популарен билкар и основач на Калифорниската школа за растителни студии, го измисли терминот „огнен оцет“ за оксим и посебен рецепт пред нешто повеќе од 40 години. Тоник содржи јаболков оцет, мед и некои други билки и се смета за одлично средство за одржување на добро здравје.

Состојки:

 • 1/2 чаша ситно сецкан ѓумбир
 • 1/2 чаша излупен, свеж рен, исечкан на коцки
 • 1 глава лук,  рендан
 • 3 гранчиња рузмарин
 • 2 чили пиперки
 • 1 лажичка црн пипер во зрно
 • 2 стапчиња цимет
 • 1 лимон исечен на парчиња
 • 1/2 портокал, исечен на парчиња
 • 2 чаши јаболков оцет
 • 1/2 чаша мед

Подготовка:

- Advertisement -

Ставете ѓумбир и рен на дното на тегла од 1 литар или сличен стаклен сад што може да се затвори. Додадете лук, рузмарин, чили, пипер во зрно, цимет; потоа додадете парчиња лимон и портокал, притискајќи надолу за да потполно се набијат состојките.

Додадете оцет, додавајќи повеќе колку што е потребно за целосно да ги натопите состојките и да ја наполните теглата. Затворете ја теглата. Да се ​​чува на ладно и темно место, тресејќи неколку секунди секој ден или два, најмалку 3 до 6 недели.
Процедете низ газа и отфрлете ги цврстите материи. Вмешајте го медот. Да се ​​чува во затворено пакување во фрижидер до 1 месец.

Борец против бактерии и вишок килограми

Овој оцет е популарна состојка во алтернативните лекови поради неговите потенцијални антибактериски и антиоксидантни својства. Студијата од 2021 година покажува дека мешавината од мед, јаболков оцет и некои други билки може да биде корисна во борбата против упорните бактерии, стафилококус ауреус и во лекувањето на резистентна ешерихија коли. Овие две бактерии се многу тешки и понекогаш им треба долго време за лекување, а понекогаш може да предизвикаат многу опасни компликации. Постојат докази дека овој оцет, во комбинација со нискокалорична диета, може да биде ефикасна стратегија за дебелите луѓе за намалување на нивото на холестерол и триглицериди и зголемување на „добриот“ холестерол.

Мед
Природниот мед е незаменлива состојка во овој еликсир. Медот со векови се користи како антимикробно и антибактериско средство. Може да помогне при алергии, да ги ублажи болките во грлото и е богат со антиоксиданси, главни борци против слободните радикали, кои се предизвикувачи на многу болести.

Ѓумбир
Овој зачин често се користи во комбинација со мед и јаболков оцет. Многу луѓе користат ѓумбир како домашен лек за болка и воспаление. Тоа е исто така корисно со стомачни проблеми, гадење и може да го намали нивото на шеќер во крвта. Се користи и за помош при симптоми на мускулна болка, артритис, грчеви.

Рен
Се користи за решавање на проблеми со синусите, чести настинки, кашлица, уринарни и респираторни инфекции, камења во бубрезите. Многу често се користи како состојка во овој оцет.

Кромид
Незаменлив дел од повеќето оброци, според некои студии, може да помогне да се намали ризикот од рак на желудникот и колоректален карцином. Тој е добар извор на витамин Ц, кој е неопходен за здравјето на кожата и косата, бидејќи помага во производството и одржувањето на нивото на колаген.

Лук
Може да помогне во лекувањето на низа состојби, вклучувајќи атеросклероза, остеоартритис, висок крвен притисок, висок холестерол, срцеви заболувања и одредени видови на рак.

Лута пиперка
Слично на другите состојки, специјалното соединение на лутата пиперка – капсаицинот, може да има антиинфламаторно и антиоксидантно дејство. Ја подобрува циркулацијата, ја ублажува болката и го забрзува метаболизмот и го олеснува варењето.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!