Овој рецепт ќе ве врати во детството – Еве како да си направите шеќерни јаболка

Вреди да се проба:

Во последно време ретко има места каде може да се најде овој дамнешен деликатес кој сите сме го обожавале чекајќи ги панаѓурите и тезгаџиите.

Потсетува на детството – Вака зашеќерените јаболка можете да ги завиткате во целофан и да ги подарите некому

- Advertisement -

А еве и како можете да ги направите!

Состојки:

  • 10 многу ситни јаболка
  • 500 гр шеќер
  • 110 мл вода
  • 1 лажиче оцет
  • 2 лажици мед
  • црвена прехрамбена боја
  • 10 дрвени стапчиња за ражничи

Подготовка:

Најпрво убаво измијте ги јаболчињата и добро избришете ги со мека крпа.

Извадете им ги рачките и на тоа место забодете им по едно дрвено стапче усмерено со остриот крај кон јаболкото.

Потоа, ставете ги водата и шеќерот да зовријат, па додадете ги и останатите состојки.
Варете одприлика 10-15 минути.

За да утврдите дали е готово, најсигурен метод е кога со лажичето капнете од смесата во ладна вода или директно го ставите лажичето под ладен млаз , по што треба веднаш да се карамелизира и да не е меко.

Тоа ви е потврден знак дека е готово. Во така жешкиот сируп ставете ги јаболката и внимавајте да е добро нанесен од сите страни, а потоа маклу протресете да падни вишокот.

На крај, оставете ги врз метален сад (чинија или тава) кој предходно е благо намастен за да се сушат.

Совет плус: Работете брзо. Целата постапка нека се одвива околу 5 минути максимално.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!