Овој пијалок ги штити крвните садови и го намалува ризикот од срцев и мозочен удар!

Вреди да се проба:

Домашен сируп од цвекло: Витаминска бомба за подобра крвна слика и поголема енергија!

Сите знаеме колку е корисно цвеклото, но поради специфичниот вкус и мирис не секој може да го консумира. Затоа ви подготвивме одличен рецепт за...

ГУЛАШ ОД ПЕЧУРКИ: Неверојатно вкусен ручек кој совршено ќе ве нахрани!

Збогатете ја вашата есенска трпеза со оваа одлична чорба која можете да ја послужите со ориз или варени тестенини. Состојки: 500 грама печурки по желба ...

НАЈБАРАНАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА ВО СВЕТОТ: Направете ја дома, брзо и лесно!

Најслаткото уживање кое сте го пробале.  Состојки: Кора: 250 гр брашно 80 гр какао во прав 6 јајца 250 гр шеќер 1 ванилин шеќер 2 прашок...

Колач од тиква и цимет: Миризлив есенски десерт со неодолив вкус!

Сезоната на тикви конечно е пред нас, а овој пат ви носиме рецепт како да ја искористите оваа есенска храна на најсладок можен начин. Тиквите...

Чаша од ова смути наутро, пред да пиете или да јадете нешто друго, ќе го намали ризикот од срцеви заболувања.

Состојки:

  • половина авокадо
  • 1 лажица рендан ѓумбир
  • 1 чешне лук
  • 1 лажица јаболков оцет
  • 1 лажица мед
  • грст нане и магдонос
  • половина чаша вода
  • 30 грама спанаќ

Подготовка:

Излупете го авокадото и исечете го на коцки. Измијте го зеленчукот добро. Измешајте ги сите состојки со блендер, па додадете мед и ѓумбир, па измешајте уште малку.

Овој здрав, природен коктел треба да го пиете наутро, на празен стомак и да појадувате само по еден час. Се препорачува да се пие полека, чувајќи ја секоја голтка кратко во устата.

- Advertisement -

Здрави состојки:

Едно авокадо содржи 36% од дневната препорачана доза на витамин К, 30% фолати и 20% од дневната проценета доза на витамин Б5 што е потребна за разградување на јаглехидратите. Исто така, содржи витамин Б6, витамин Ц и калиум – повеќе од двојно од бананата. Витамин Е. Ако се консумира со друга храна, вашето тело ќе може подобро да апсорбира хранливи материи, како што се алфа и бета каротен и лутеин. Авокадото е едно од ретките овошја што ќе ви обезбедат „добри“ масти. Ова значи дека може да ви помогне да го задржите нивото на холестерол во здрав опсег и да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Лукот го намалува крвниот притисок, како и нивото на холестерол во крвта. ова растение е докажан антибиотик, затоа многу често се користи за борба против настинка и грип, а корисно е и како превентива против овие болести. Редовното консумирање лук го намалува ризикот од рак, го зголемува имунитетот и производството на антитела во организмот. Ги штити крвните садови и го намалува ризикот од срцев и мозочен удар Лукот го ублажува заморот, напнатоста, вознемиреноста и го подобрува расположението, благодарение на минералот селен. Лукот работи против цревни паразити, така што луѓето кои редовно ја консумираат оваа храна тешко можат да добијат паразити во цревата. Тој е исто така многу моќен борец против габични инфекции.

- Advertisement -

Последни рецепти

Брз ручек: Полнето пилешко со крем сирење и спанаќ!

Овој ручек е совршен за изненадувачки гости и кога навистина ви се брза. Состојки: 800 гр пилешки гради 100 гр спанаќ 150 гр крем сирење ...

Риба во фолија: Совршен ручек за ПОСНИ денови!

Освен што се здрави, ваквите оброци се пријатни за непцето и душата, па затоа решивме да ви го понудиме нашиот предлог за ручек деновиве....

ЧОКОЛАДНА ПИТА: Брзо и лесно, сите ќе ви го побараат рецептот!

Отсега ќе го правите цело време. Состојки за тестото: 300 гр мазно брашно 150 гр омекнат путер на собна температура 80 гр шеќер прстофат сол ...

Прелиени ќофтиња: Совршен ручек за целото семејство!

Убаво, вкусно, калорично - се што сите сакаме. Состојки: 400 гр мелено месо 200 мл кефир 200 гр брашно 1 лажица масло 1/2 лажичка сода...

Инстант леб без квасец: Повкусен од кој било леб со сиренце!

Кога ќе ви снема леб и не можете да одите до продавница, замесете го овој брз рецепт. Состојки: 250 гр брашно 1 прашок за пециво ...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!