Овој народен лек се пие 10 дена: Следната година нема да имате проблеми со висок крвен притисок!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Со овој лек ќе го регулирате високиот крвен притисок.

Состојки:

  • 1 л вода
  • 500 гр шеќер
  • 5 глави кромид

Подготовка:

Сварете 1 литар вода, и ставете половина килограм шеќер и 5 големи глави неизлупен кромид, исечени на четвртини. Оставете водата, шеќерот и кромидот да се динстаат околу 20 минути.

- Advertisement -

Кога ќе го тргнете од оган, оставете сето тоа да се излади полни 10 часа. Потоа исцедете ја течноста преку газа и ставете ја во стаклено шише во фрижидер.

Пијте го сирупот со земање 1 лажица 3 пати на ден 20 минути пред оброк. Овој третман трае 10 дена, а потоа направете пауза од 7 дена, а потоа повторно пијте го сирупот 10 дена. После тоа, ќе бидете мирни една година.

Секој знае дека кромидот е корисен за лекување на разни болести и едноставно средство за зајакнување на телото. Меѓу народот постои поговорка која вели: „Кој јаде кромид, ќе се ослободи од болката“. Кромидот лечи голем број болести, па затоа е присутен во многу народни лекови. Нашите предци правеа облоги од кромид и го користеа за лекување на модринки и хематоми, додека кромидот и медот се еден од најпознатите народни лекови за бронхитис и пневмонија.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!