Овој моќен чај е најдобриот лек за отоци: Со овој лек лесно ќе го решите проблемот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во случај на повремени отоци, можете да имате голема корист од употребата на хербални и природни лекови кои ќе ве ослободат од вишокот течности и успешно ќе го намалат отокот.

Оток на нозете, исто така познат како едем или задржување на течности во телото, предизвикува голема болка и може да биде резултат на:

- Advertisement -

– ПМС
– Бременост
– Слаба циркулација
– Прекумерна потрошувачка на преработена храна и храна богата со сол
– Седентарен начин на живот или останување во иста позиција
– Несакани ефекти на одредени лекови

Во случај на повремени отоци, можете да имате голема корист од употребата на хербални и природни лекови кои ќе ве ослободат од вишокот течности и успешно ќе го намалат отокот.

Рецепт за чај од магдонос:

  • гранчиња магдонос
  • вода

Стоплете ја водата до вриење и потоа ставете од магдоносот. Оставете да отстои и водата да ги прими аромите и состојките од магдоносот. Од овој чај треба да консумирате два литра чај магдонос на дневна основа за да добиете најдобри резултати во лекувањето на едемот. За максимални резултати, треба да консумирате чај додека е топол.

Покрај консумирањето на овој чај, треба да пробате и други методи за намалување на отокот. Имено, редовно правете некои вежби за нозе за да ја насочите течноста од нозете да оди кон срцето. Исто така, додека лежите, кренете ги нозете на перници на висина над срцето.

Потрошувачката на овој чај може да спречи голем број болести како што се астма, алергии, грчеви во менструацијата, проблеми со уринарниот тракт, варење и може да биде многу корисно бидејќи може да помогне при бронхитис, да го подобри дишењето, да го намали крвниот притисок и да го подобри здравјето на коските.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!