Овошна торта Шумска приказна: Мека и кремаста СОВРШЕНОСТ која ќе ја сакаат сите генерации!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви носиме едноставен рецепт за вкусно уживање.

Состојки:

Кора:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици масло
 • 1 ванилин шеќер
 • 3 полни лажици брашно
 • 1/2 лажичка прашок за пециво
- Advertisement -

Состојки за полнење:

 • 300 гр овошна мешавина / шумско овошје
 • 120-150 гр шеќер
 • 1 пудинг (40гр) со вкус на јагода или малина или ванила
 • 250 мл вода

Повеќе:

 • 120 гр шлаг
 • 240 мл млеко
 • малку чоколадо за декорација

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот, потоа додадете масло, млеко, ванилин шеќер, брашно и прашок за пециво и продолжете со мешање. Обложете плех од 24 × 22 см со хартија за печење и истурете ја смесата.

Печете на 180 Целзиусови степени околу 12-15 минути. Проверете со чепкалка за заби.

Додадете шеќер и вода (150 мл) во бобинките. Гответе го овошјето на оган и кога ќе почне да врие уште 2 минути. Растворете го пудингот во преостанатата вода (100 мл). Потоа, додадете го пудингот и варете додека не се згусне. Тргнете од оган и изладете 10-15 минути.

Извадете ја кората и оставете да се излади целосно и стегне. Врз кората ставете ја смесата која ја подготвивте од шумското овошје. Потоа, изматете го шлагот според упатствата, па ставете го преку тортата. Изрендајте го чоколадото одозгора.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!