ОВА МОРА ДА ГО ПРОБАТЕ – Jагнешко месо во маринада, одлично јадење за неделен ручек со семејството!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како можете да го подготвите.

Потребно е:

 • Јагнешки бут од 2 кг

За маринада:

 • 50 мл маслиново масло
 • 1 лажица концентрирани домати
 • Лажичка сенф
 • Гранче до две свеж рузмарин
 • Свежа мајчина душица или копар
 • Малку исечкан власец
 • Кора од 1 лимон
 • 3 чешниња лук
 • Морска сол
- Advertisement -

За додаток:

 • 1,5 до 2 кг млад компир
 • 1 Глава лук
 • 1-2 лимони

Подготовка:

Измијте го јагнешкото добро, исчистете го од вени и маснотии и исушете. За маринадата, измешајте маслиново масло, кора од домати и сенф со ситно сецкани ароматични билки и кора од лимон.
Измасирајте го јагнешкото со лук, па премачкајте со подготвената маринада. Оставете го во фрижидер преку ноќ, и посолете го добро пред да го испечете.

Ставете го јагнешкото во сад за печење и печете 30 минути на 200 степени. За тоа време излупете го компирот, а потоа додадете го во тавата со јагнешкото и продолжете со печење уште еден час.

На половина од печењето, свртете го месото, ставете го кромидот и лимонот во садот и печете уште половина час. Потоа извадете го јагнешкото и покријте го со фолија, и испечете го компирот како пекарски.

Ако сакате, можете да печете и главица кромид. Пред сервирање, посипете го месото со малку мајчина душица или копар.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!