ОВА Е НАЈСИЛНАТА ВИТАМИНСКА БОМБА – НАПРАВЕТЕ СТАР ЛЕК ОД 4 СОСТОЈКИ: Задолжително земете 1 кафена лажичка наутро!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Природна витаминска бомба за зајакнување на имунитетот – потребни ви се 4 состојки, прави чуда на телото! 

Главни природни состојки во борбата против вирусите, настинките и грипот секако се лимонот, медот, ѓумбирот и лукот, а кога ќе ги комбинирате овие моќни природни состојки полни со витамини, ќе добиете моќен лек кој може да помогне во ублажување на непријатните симптоми на настинка како што се кашлица, болки во грлото и температура.

Оваа смеса се нарекува природна бомба за имунитет, а можете да ја користите и превентивно за зајакнување на имунолошкиот систем и заштита на организмот од болести. Идеален е за студените денови и сезони на вируси и грип.

- Advertisement -

Лукот е природен антибиотик, лимонот е полн со витамин Ц, а ѓумбирот и медот се природни антиоксиданси – еве како од овие намирници да направите стар и докажан лек.

Еве го рецептот…

Состојки:

  • 6 чешниња лук
  • 1 лимон
  • 200 гр ѓумбир
  • 300 гр мед

Подготовка:

Излупете и истолчете го лукот. Излупете го лимонот, исечете го на ситни коцки. Исцедете го вториот лимон додека не го добиете сокот. Истурете ги исечканите лимони и сокот од лимон во сад со истолчениот лук.

Излупете го стебленцето од коренот на ѓумбирот, исечете го ситно и додадете го во смесата со кромидот и лимонот. Во истата смеса додадете го медот и сè убаво измешајте додека не се соедини.

Добиениот лек истурете го во тегла, покријте го и чувајте го на ладно и темно место. Секое утро можете да земате по една лажичка, а ако не ви се допаѓа вкусот, прелијте 1 лажичка од лекот во чаша со топла вода, промешајте и испијте.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!